Skip to content

Dezynfekcja autobusów oraz tramwai MPK Kraków

http://www.mpk.krakow.pl/pl/aktualnosci/news,7274,mpk-dezynfekuje-tramwaje-i-autobusy-wykorzystujac-lampy-uv.html

MPK SA w Krakowie w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i prowadzących zdecydowało się na dezynfekcję tramwajów i autobusów z wykorzystaniem lamp ultrafioletowych. Po raz pierwszy z tego rozwiązania krakowski przewoźnik skorzystał 6 kwietnia. Obecnie każdego dnia takiemu procesowi jest poddawanych kilkadziesiąt tramwajów i autobusów.

Dezynfekcję prowadzi firma „EKO-TECHNIKA” Jędrzej Zawadzki. Wykorzystuje ona w swoich sterylizatorach „UVC PERUN” te same promienniki, które są już stosowane m.in. w szpitalach oraz gabinetach zabiegowych i mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu bakterii i wirusów. Lampy UV o długości fal 254 nm są mocowane do specjalnych konstrukcji. Po włączeniu lamp proces dezynfekcji trwa 7 minut. Podczas tej dezynfekcji pojazdy są ustawiane w wydzielonej części hali, tak aby nikt nie miał do nich dostępu. Podczas działania promienników żadna osoba nie może przebywać w pobliżu, aby nie być narażoną na szkodliwe działanie fal ultrafioletowych (m.in. na skórę i oczy).

Niezależnie od tego MPK SA już od 2 marca każdego dnia dezynfekuje przy pomocy specjalnych środków wszystkie tramwaje i autobusy, a przede wszystkim te elementy, których dotykają pasażerowie (przyciski, poręcze, uchwyty, kasowniki i automaty biletowe).

MPK SA zdecydowało także o ozonowaniu części pomieszczeń na terenie każdej zajezdni tramwajowej i autobusowej. Ozonowanie odbywa się każdego dnia od poniedziałku do piątku i jest prowadzone w szatniach, jadalniach oraz dyspozytorniach. Proces trwa od pół godziny do godziny. Po ozonowaniu wszystkie pomieszczenia są dokładnie wietrzone.

źródło: http://www.mpk.krakow.pl/pl/aktualnosci/news,7274,mpk-dezynfekuje-tramwaje-i-autobusy-wykorzystujac-lampy-uv.html